NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ZWIĄZANE Z LUBLINEM
- VI-VII w. Początki trwałego osadnictwa
- XIII w. Wzniesienie pierwszej murowanej budowli w Lublinie tj. wieży obronnej, zwanej „donżonem”, na wzgórzu zamkowym. Do Lublina przybywa zakon dominikanów. Powstaje drewniane oratorium relikwii Krzyża Świętego na Starym Mieście, a w połowie XIV w. murowany kościół i klasztor – zachowane do dzisiaj.
- 1282 r. Ufundowanie gotyckiego kościoła pw. św. Michała na wzgórzu staromiejskim, przez księcia sandomierskiego Leszka Czarnego, jako votum za zwycięstwo nad Jaćwingami. Świątynia została rozebrana w połowie XIX w.
- 15.VIII. 1317 r. Książę Władysław Łokietek wydał przywilej, na mocy którego Lublin uzyskał prawo miejskie oparte na prawie magdeburskim. Herbem Lublina został wizerunek kozła wspinającego się na winną latorośl – obowiązujący do dzisiaj.
- 1342-1370 r. Król Kazimierz Wielki otacza miasto murami obronnymi z dwiema głównymi bramami (Krakowską i Grodzką), furtami i basztami, a także buduje murowany zamek wraz z kaplicą Świętej Trójcy.
- 1412-1426 r. Budowa kościoła i klasztoru św. Brygidy jako votum Władysława Jagiełły za zwycięstwo pod Grunwaldem.
- 1418 r. Powstają rusko-bizantyńskie freski w Kaplicy Trójcy Świętej, których fundatorem był król Władysław Jagiełło. Prace nadzorował mistrz Andrzej.
- II poł. XV w. Pierwsze wzmianki o obecności Żydów w Lublinie. Głównym centrum osadniczym były tereny wokół zamku oraz część Starego Miasta.
- 1474 r. Król Kazimierz Jagiellończyk ustanawia Lublin stolicą nowo powstałego województwa lubelskiego.
- ok. 1560 r. Rozwój masowego ruchu różnowierczego. Lublin stał się jednym z głównych ośrodków ruchu ariańskiego w ówczesnej Polsce.
- 1569 r. Zawarcie unii polsko-litewskiej, zwanej Unią Lubelską, która powołała do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wydarzenie to przedstawił Jan Matejko na obrazie „Unia Lubelska”, znajdującym się obecnie na zamku w Lublinie.
- 1575 r. Wielki pożar Lublina, który niemal całkowicie zniszczył miasto. Odbudowa nadała miastu wygląd renesansowy.
- 1578 r. Król Stefan Batory powołał do życia Trybunał Koronny w Lublinie, z siedzibą w „Starym Ratuszu”. Była to najwyższa instancja sądowa dla obszaru Małopolski.
- 1655-57 r. „Potop szwedzki”, czyli okupacja Lublina i Rzeczpospolitej przez Szwedów pod wodzą Karola Gustawa. Miasto doznaje ogromnych zniszczeń.
- 1795-1809 r. Lublin znalazł się pod zaborem austriackim.
- 1815 r. W wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego miasto znalazło się w granicach Królestwa Polskiego, podporządkowanego carskiej Rosji.
- 1877 r. Otwarcie linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą i Kowlem, co miało duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta.
- 1914 r. Otwarcie Muzeum Lubelskiego
- 1918 r. W nocy z 7 na 8 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Przez kilka dni – aż do utworzenia Rządu Polskiego w Warszawie – Lublin był stolicą kraju.
- 1918 r. Powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego absolwentem był m.in. Prymas Tysiąclecia – Stefan Wyszyński, a wykładowcą Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II.
- 1930 r. Otwarcie żydowskiej Uczelni Mędrców Lublina (Jeszywas Chachmej Lublin).
- 1939 r. 9 września miasto zostało zbombardowane przez lotnictwo hitlerowskie. Podczas nalotu zginął Józef Czechowicz – wybitny polski poeta pochodzący z Lublina.
- 1939 r. 17 września wojska niemieckie zajęły miasto. Rozpoczął się kilkuletni okres terroru, upadku życia kulturalnego i gospodarczego. Wielu lublinian straciło życie.
- 1941 r. Powstaje niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku – miejsce kaźni tysięcy więźniów z 26 krajów europejskich, głównie Polaków, Rosjan i Żydów.
- 1944 r. 22 lipca wycofujące się z miasta wojska niemieckie rozstrzelały na zamku około 200 więźniów. Dwa dni później Lublin został opanowany przez wojska radzieckie. Miasto przez
164 dni pełniło rolę tymczasowej stolicy kraju. - 1944 r. Powołanie do życia Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.
- 1980 r. W lipcu w pobliskim Świdniku, a następnie w Lublinie wybuchły strajki robotnicze, które były zapowiedzią przemian społeczno-politycznych w całej Polsce.
- 1987 r. Podczas papieskiej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Lublin, składając wizytę w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na polach dzielnicy Czuby Ojciec Święty odprawił Mszę Świętą z udziałem setek tysięcy wiernych.